Bardzo ciekawą historię ma budynek znajdujący się w centrum rynku. Najpierw pośrodku Starego Rynku stał ratusz. Budynek pełnił tę funkcję od XIV wieku do 1806 roku. Wtedy wybuchł pożar, który doszczętnie zniszczył ratusz. Na jego miejscu wybudowano ewangelicki kościół. Przed I wojną światową zburzono ten kościół i postawiono na jego miejscu nowy, większy.

Nowa świątynia zaczęła funkcjonować w grudniu 1912 roku. Od 1958 roku do dziś budynek ten pełni funkcję… kina o nazwie ,,Harmonia”. Filmy można oglądać tu również z dawnego balkonu chóru.

Łódź do ratowania rozbitków
Warto też odwiedzić Muzeum Ziemi Lubawskiej. Mieści się ono od 1959 roku w Baszcie Brodnickiej. W XIX wieku znajdowało się tu archiwum miejskie.

Muzeum zostało założone przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. Można tu obejrzeć brązową kadzielnicę, starą malowaną skrzynię, warsztat tkacki z roku 1850, narzędzia rolnicze z roku 1740 czy model łodzi do ratowania rozbitków z okrętów podwodnych z 1911 roku. W zbiorach znajdują się też toporki kamienne oraz naczynia użytkowe z XIV i XV wieku.

Pruska Częstochowa
Kolejnym interesującym zabytkiem są ruiny klasztoru w Łąkach Bratiańskich, niedaleko Nowego Miasta Lubawskiego. Do dziś zachowały się brama główna oraz część murów zewnętrznych. Klasztor nazywany jest Pruską Częstochową.

Klasztor znajduje się na szlaku sanktuaryjnym, który biegnie od Świętej Lipki, przez Gietrzwałd, Lipy koło Lubawy, Nowe Miasto Lubawskie do Rywałdu Pomorskiego. 8 września każdego roku odbywa się tu procesja figurki Matki Boskiej i nabożeństwo w ruinach kościoła.

(Fot. By Podkomorzy - Praca własna, CC BY-SA 3.0)